General Information

Institutional Information: Insan Ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Tarih, Yeniçağ Tarihi
Research Areas: Social Sciences and Humanities

Metrics

Publication

62

Project

4

Thesis Advisory

16

Open Access

3
UN Sustainable Development Goals

Biography

H. Mustafa ERAVCI, 1965 yılında  Konya’da doğdu. 1988’de Selçuk Üniversitesi   Tarih Bölümünden mezun oldu. 1992’de aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisansını bitirdi. 1999 yılında Edinburgh Üniversitesinde Ottoman-Safavi Conflict adlı doktora tezini tamamladı. 2000-2008 yılları arasında  Afyon Kocatepe Üniversitesi  Tarih  bölümünde  öğretim üyesi olarak görev yaptı. 2009 yılında Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesine geçen Doç.Dr. Eravcı, Üniversitenin yapılanmasında görev aldı.  2011 yılında   Yıldırım Bayezit Üniversitesinin kurulması üzerine  bu üniversitenin kurulmasında yer aldı. 2012 yılında bir yıllığına Manchester Üniversitesi  İnsan ve Toplum bilimleri fakültesinde misafir öğretim üyesi olarak çalıştı. 2013 de tekrar Yıldırım Beyazit Üniversitesine dönerek  araştırma ve eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etti.

 Bu süreçte   Osmanlı, İran, Kafkasya tarihi, siyaseti ve dış politikasını işleyen Türkçe ve İngilizce makaleler  ve kitaplar yayınladı. Ayrıca  Gümrük Bakanlığı ile ortak proje yürüterek  “ Ahilik Ansiklopedisini”  yayınladı.  2015 yılında ise  “Uluslararası Suriye Sempozyumunu” düzenledi.

 

ULİSAM ve USDAD da idari  görev alan  Eravcı,  ayrıca ulusal ve yerel yazılı basında  tarih, siyaset ve dış politika konularında köşe yazıları da yazdı. Halen Yıldıırm Beyazit Üniversitesinde   Şarkiyat Araştırmaları  bölüm başkanlığı görevini yürütmektedir. Prof.Dr. Eravcı, evli ve üç çocuk babası olup, iyi derecede  İngilizce ve orta seviyede  Arapça ile Farsça  bilmektedir.

Contact

Other Email
hmeravci@hotmail.com
Email
hmeravci@aybu.edu.tr
Web Page
https://avesis.aybu.edu.tr/hmeravci
Office Phone
+90 0312 906 Extension: 1499
Address
hmeravci@hotmail.com