General Information

Institutional Information: Insan Ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Sosyoloji, Toplumsal Yapı Ve Değişme
Research Areas: Social Sciences and Humanities

Names in Publications: Ali Zafer Sağıroğlu, A.Z. Sağıroğlu

Metrics

Publication

26

Citation (Scopus)

1

H-Index (Scopus)

1

Citiation (TrDizin)

8

H-Index (TrDizin)

2

Project

6

Thesis Advisory

5

Open Access

10
UN Sustainable Development Goals

Biography

Ali Zafer SAĞIROĞLU (Doç. Dr.)

Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden (1999) mezun oldu. Gazi Eğitim Fakültesi’nde yüksek lisansını (2002), Selçuk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde doktorasını (2014) tamamladı.  2005-2009 yılları arasında Şam Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi ve 2017 yılında Oxford Üniversitesi’nde misafir araştırmacı olarak bulunmuştur. 2014-2015 yılları arasında İçişleri Bakanlığı, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nde Göç Araştırmaları Merkezi kurucu müdürü olarak, 2015 yılından itibaren Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Göç Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi müdürü olarak görev almıştır. Halen AYBÜ, İTB Fakültesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi olarak görevine devam etmektedir. 

İngilizce ve Arapça bilen Sağıroğlu ulusal ve uluslararası birçok üniversitede ders verdi. Halen göç ve sosyoloji üzerine akademik ve bilimsel çalışmalarına devam etmektedir. Göç, kimlik, etnisite gibi farklı alanlarda ulusal ve uluslararası düzeyde çok sayıda kitap, makale ve bildirisi bulunmaktadır.   

Çalışma alanlarının odağı Türkiye’ye yönelen uluslararası göç ve insan hareketlilikleri üzerinedir. Özellikle Suriyeliler başta olmak üzere uluslararası koruma arayışındakiler ve diğer göçmen grupları üzerine çalışmalar yürütmektedir. 

Uzun zamandır yürüttüğü AYBÜ Göç Politikaları Merkezi müdürlüğü boyunca göç alanında hem araştırmacı hem de idareci olarak önemli bir birikim ve tecrübe kazanmıştır. 

Contact

Email
alizafersagiroglu@aybu.edu.tr
Web Page
https://avesis.aybu.edu.tr/alizaferus
Office Phone
+90 0312 906 2000 Extension: 1414
Fax Phone
+90 0312 906 2000
Office
Güvenevler mah. Cinnah cad. No:16 Çankaya Ankara
Address
Esenboğa Merkez Külliyesi, İTBF, Sosyoloji Bölümü, Dumlupınar Mah. Çubuk/ANKARA