General Information

Institutional Information: Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Atçılık Ve Antrenörlüğü Pr.
Research Areas: Social Sciences and Humanities, Health Sciences

Metrics

Publication

38

Project

7

Open Access

1
UN Sustainable Development Goals

Biography

ÜN, 1995 yılından itibaren Türkiye Binicilik Federasyonu bünyesinde lisanslı bir binici olarak engel atlama, at terbiyesi, atlı dayanıklılık, ve üç günlük yarışma gibi binicilik branşlarında profesyonel olarak yarışmalara katılarak birçok başarı elde etmiştir.

ÜN'ün ulusal ve uluslararası başarıları;

1998 yılında At Terbiyesi Branşı Bölge Şampiyonasında Bölge Şampiyonluğu,

2000 yılında Engel Atlama Branşı Bölge Şampiyonasında Bölge Şampiyonluğu,

2001 yılında Uluslararası Engel Atlama Branşı Dünya Şampiyonasında Takım Üçüncülüğü,

2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2009, 2011 ve 2015 yıllarında Atlı Dayanıklılık Branşı Türkiye Şampiyonasında Türkiye Şampiyonluğu,

2010 yılında Uluslararası Atlı Dayanıklılık Branşı Balkan Şampiyonasında Takım İkinciliği,

2010 yılında Uluslararası Üç Günlük Yarışma Branşı Balkan Şampiyonasında Ferdi Beşinciliği,

2015 yılında Üç Günlük Yarışma Branşı Türkiye Şampiyonasında Türkiye İkinciliği,

2015 yılında Engel Atlama Branşı Türkiye Kupasında Türkiye Şampiyonluğu,

2016 yılında Üç Günlük Yarışma Branşı Türkiye Şampiyonasında Türkiye Şampiyonluklarıdır.

Ayrıca ÜN elde ettiği başarıların yanında bölgesel düzenlenen yarışmalarda da kupa ve madalyalar kazanmıştır. Ün' ün binicilik branşlarında gösterdiği ulusal ve uluslararası başarılarından dolayı dönemin Genelkurmay Başkanları tarafından, ÜN' e spor alanındaki üstün başarılarından dolayı altı kez başarılı sporcu ödüllene layık görülmüştür.

ÜN' ün uzmanlık alanları ise: binici eğitimi, at terbiyesi, engel atlama, atlı dayanıklılık, üç günlük yarışma, at sağlığı, at beslenmesi, at bakımı, at hastalıkları, at ayak bakımı, at tırnak hastalıkları, nal uygulama bilgisi, at ürünleri, genç at eğitimi, parkur tasarımı, binicilik tesis yönetimi, binicilik tesisi planlama ve tasarımının yanında hippoterapi uygulama alanlarıdır.

ÜN, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Atçılık ve Antrenörlüğü Programında Atlarda Temel Eğitim, At Antrenörlüğü, Atlı Terapi Uygulamaları, At Anatomisi, Tesis Planlama ve Tasarımı ve Temel Binicilik derslerini vermektedir. Ayrıca binicilik alanında kamu ve özel sektörde bulunan antrenör, binici, seyis, nalbant ve diğer katılımcılara atçılık eğitimleri vermektedir.

Türkiye Binicilik Federasyonu bünyesinde kayıtlı aktif uluslararası antrenör olarak görev yapmakta olup federasyonun düzenlediği yarışmalarda engel atlama, at terbiyesi, atlı dayanıklılık, üç günlük müsabakalarda hakem olarak biniciliğinin gelişimine destek sağlamaktadır. Ayrıca Türkiye Binicilik Federasyonu açtığı kurslarda kurs direktörlüğü ve eğitim kurullarında üyesi olarak da görev yapmaktadır. Modern Federasyonu bünyesinde uluslararası engel atlama hakemidir. 2022 yılında Modern Pentatlon Dünya Kupası Yarışmalarında uluslararası hakem olarak görev yapmıştır.

ÜN, 2013-2016 yılları arasında Ankara Veteriner Fakültesi'nde At Anatomisi üzerine yüksek lisansını, 2020-2023 yılları arasında ise Eskişehir Teknik Bilimler Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde yüksek lisansını Ticari Rekreasyon Alanında '' Binicilik Spor Tesislerinin Sahip Olması Gereken Özelliklerin Belirlenmesi '' konulu tezini bitirerek yüksek lisanslı eğitimini tamamlamıştır. Ayrıca "Ekip Arkadaşım Nalbant", "Atçılık Terimleri Sözlüğü" , "At Dişleri ve Yaş Tayini" , ''Binicilik Tesisleri Planlama ve Tasarım Kılavuzu'', ''Hippoterapi Uygulama ve Araştırma Merkezi Tesis Planlama ve Tasarım Kılavuzu'' ve ''Geçmişten Günümüze Nalbantlık'' ile ilgili kitapları bulunmaktadır.

ÜN, ulusal ve uluslararası kongrelerde uzmanlık alanlarıyla ilgili akademik çalışmalar yürütmekte olup Avrupa Birliği Projelerinde proje yürütücülüğü, koordinatörlüğü, danışmanlığı ve araştırmacısı olarak da görev yapmaktadır. Hali hazırda devam eden Avrupa Birliği Hippoterapi Türkiye Proje Danışmanı ve YEPTİM Proje Yürütücülüğü görevlerini yapmaktadır. At Destekli Terapi ve Aktiviteler Federasyonun kurulma aşamalarında öncülük etmektedir. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü Bölüm Başkanı ve Hippoterapi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin Merkez Müdürlüğü görevini yürütmektedir. ÜN ayrıca Süvari Derneği ve Veteriner Anatomi Derneği üyesidir.

Contact

Web Page
https://avesis.aybu.edu.tr/aeun
Office Phone
+90 312 906 2370
Address
ANKARA YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEK OKULU ÇUBUK / ANKARA