Temizlik, Oruç, Namaz, İbadet, Dua


Yiğit Y.

in: İbadetim, Mehmet Emin Özafşar,Recai Doğan, Editor, Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları, Ankara, pp.7-151, 2007

  • Publication Type: Book Chapter / Chapter TextBook
  • Publication Date: 2007
  • Publisher: Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları
  • City: Ankara
  • Page Numbers: pp.7-151
  • Editors: Mehmet Emin Özafşar,Recai Doğan, Editor

Abstract

Kainatta muazzam güzellikler   ve insan  hayranlık verici bir   düzen göze çarpmaktadır. Güller, çiçekler açar, çimenler, ağaçlar yeşerir, kuşlar böcekler öter, güneş ve ay belli bir  düzen  içinde  hiç  şaşmadan  doğup  batar. Her şey belli bir düzende seyreder. İbret gözüyle bakanlar için varlık alemi,  doyumsuz   güzellikler   sunar. Bu  güzellikleri  ve  ahengi  görüp de bunların yaratıcısına karşı derin bir hayranlık hissetmemek mümkün değildir. "…Allah’a karşı ancak; kulları içinden âlim olanlar derin saygı duyarlar…" (Fâtır 35/28) ayetinde,  buna işaret edilmektedir. Fıtratı bozulmamış insanlarda bu hayranlık, gitgide sevgiye dönüşür  ve artık bu sevgiden daha ileri bir sevgi düşünülemez.  

Allah’ı severek Ona yönelen insan, O’na bu sevgisinin sonucu olarak ibadet eder.  En başta insanın kendisinin buna   ihtiyacı   vardır.    İnsanın Allah’a ibadet etme ihtiyacının temelinde bu sevgi vardır.

Allah’ı seven insan Allah’ın rızasına   uygun   düşmeyecek davranışlardan  büyük  bir  titizlikle  uzak  durur. Böylece o artık her davranışında güzelce hareket etmenin ve kötülüklerden uzak durmanın yollarını arar. Her zaman  ve  her  yerde  güzel  davranır  ve  bilir  ki, Allah  güzel  davrananları  sever. Hep  sabırla hareket  eder  ve  bilir  ki,  Allah  sabredenleri  sever. Daima   çok   sevdiği   Rabbine   tevekkül eder, O‘na dayanıp güvenir ve bilir ki, Allah tevekkül edenleri sever.  Her işinde ve her hareketinde dengeli ve ölçülü hareket eder. Asla israfa kaçmaz.  Çünkü  Allah,  israf  edenleri  sevmez. Böylece  Allah  ve  Rasulünün  gösterdiği  şekilde, İslâm’ı bir bütün olarak yaşamaya çalışır. Bu  şekilde  muttaki  bir  Mümin  duyarlılığıyla hareket  ederek,  Allah’ın  dost  edindiği  bir  kul olur.