Genel Bilgiler

Biyografi

1977 yılında Çorum/Alaca’da doğan Güngör, ilkokul ve hafızlığını köyünde, ortaöğretimini ise Çorum İmam-Hatip Lisesinde 1996 yılında tamamladı. 1996 yılında girdiği Ankara Ü. İlahiyat Fakültesinden 2001 yılında mezun oldu. Ulusal ve uluslararası çok önemli projelerde koordinatörlük, gazete ve TV’lerde alanıyla ilgili yorumlar ve araştırmacı olarak ABD, Almanya, Macaristan gibi ülkelerde görevler yaptı/yapıyor.

2001-2010 yılları arasında Diyanet İşleri Başkanlığının değişik birimlerinde görev yaptı. 2010-2013 yılları arasında Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Yrd. Doç. Dr. unvanıyla öğretim üyeliği yaptı. 2013 yılında naklen atandığı Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, İslami İlimler Fakültesi, Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü, Din Sosyolojisi alanında 2014 yılında doçentlik, 2019 yılında profesörlük unvanı alarak çalışmalarını aynı fakültede ve Bölüm başkanı olarak sürdürmektedir.

Yayınlanmış kitapları: 1-Araftaki Kimlik: Alevilik Bektaşilik; 2-Araf’tan Marufa: Alevilik-Bektaşilik; 3-Türkiye’de Dini Gruplar, 4-Çalışan Gençlik ve Değerler; 5-Religion in Modern Turkey; 6-İki Dünya Bir Aile; 7-Sosyolojik Kur’an Okumaları; 8-Bilimsel Araştırma Süreçleri; 9-Dinî, Tarihî ve Edebî Açıdan Kudüs, 10-Buhara Konuşmaları; 11-Üsküp Konuşmaları adlı yayınlanmış akademik kitapları bulunmaktadır.

Çalışma alanları olarak dini gruplar özellikle Alevilik-Bektaşilik-Caferilik, göç, kimlik, ABD’de Türk Topluluğu, Aile, Yaşlılık, Değerler ve Cami konularını seçmiştir.

Güngör evli ve üç çocuk babası olup, İngilizce ve Arapça bilmektedir. 

Kurum Bilgileri

Birim
İslami İlimler Fakültesi
Bölüm
Felsefe ve Din Bilimleri
Ana Bilim Dalı
Din Bilimleri

İletişim

E-posta
ogungor@ybu.edu.tr
Web Sayfası
www.andcenter.org
Posta Adresi
Esenboga Kulliyesi Cubuk