General Information

Institutional Information: Insan Ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Tarih, Yeniçağ Tarihi
Research Areas: Social Sciences and Humanities

Metrics

Publication

73

Thesis Advisory

10

Open Access

1

Biography

PROF. DR. AHMET KANKAL

 

1963’te Kırıkkale/Yahşihan’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Yahşihan’da, lise eğitimini Kırıkkale’de tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Ortaçağ Tarihi Anabilim Dalı’ndan 1985’te mezun oldu. 1986 yılında Dicle Üniversitesi Araştırma Görevlisi kadrosuna atandı ve kadrosu Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne nakledildi. Aynı enstitüde 1987 yılında Yüksek Lisansını, 1993 yılında da Doktorasını tamamladı.

1994 yılında Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Yardımcı Doçentlik kadrosuna atandı ve Sınıf Öğretmenliği Bölüm Başkanı oldu. 1999 yılında Yeniçağ Tarihi Anabilim Dalı’nda “Doçent” unvanını aldı. 2008 tarihinde Nevşehir Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’ne Profesör olarak atandı. Aynı fakültede Tarih Bölüm Başkanlığı yanında Dekanlık görevini vekâleten yürüttü. 2009 tarihinde YÖK tarafından Dicle Üniversitesi’nde görevlendirildi. Dicle Üniversitesi’nde Kasım 2009 tarihinde Edebiyat Fakültesi Dekanlığına asaleten, Fen Fakültesi Dekanlığına ise vekâleten tayin olundu. Nevşehir Üniversitesi’nde bulunan kadrosunu 2012 tarihinde Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ne taşıyan Prof. Dr. Ahmet Kankal, Dicle Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakülteleri Dekanlık görevlerini Kasım 2012 tarihinde tamamlayarak kadrosunun bulunduğu Ankara’ya döndü. 2013-2016 yılları arasında Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı olarak görev yaptı. Yine aynı tarihler arasında Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Türk Tarih Kurumu Bilim Kurulu üyeliğini icra etti. Hâlen Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi olan Prof. Dr. Ahmet Kankal, evli ve üç çocuk babasıdır.

Prof. Dr. Ahmet Kankal’ın çalışma alanları Osmanlı Sosyal ve Ekonomik Tarihi, Osmanlı Müesseseleri Tarihi, Osmanlı Diplomatikası, Şehir Tarihi, Türk Kültür Tarihi, Ermeni Sosyal Hayatı ve Ermeni Kültürü ile Türkçe Yayımlanan Ermeni Edebiyatı konusundadır. Yayımlanmış 7 kitabı, ulusal ve uluslararası hakemli dergilerde yayımlanmış makaleleri, ansiklopedi maddeleri, ulusal ve uluslararası sempozyum ve kongrelerde sunulmuş ve basılmış tebliğleri bulunmaktadır. Kitap ve dergi editörlükleri yanında dergi hakemlikleri de bulunan Kankal, TRT’de yayımlanan Sultanların Sanatı adlı programın danışmanlığını yapmış, programa konuşmacı olarak da katılmıştır. Çok sayıda yurtdışı ve yurtiçi gezisi gerçekleştiren Kankal; gezi ve ziyaretleri, okumayı, yazı yazmayı, film seyretmeyi, müzik dinlemeyi, şarkı ve türkü söylemeyi, sohbet etmeyi, kelimelerin ve deyimlerin peşine takılarak zamanda ve mekânda yolculuk yapmayı çok sevmektedir.

Contact

Other Email
ahmetkankal@gmail.com
Email
akankal@aybu.edu.tr
Web Page
https://avesis.aybu.edu.tr/akankal
Office Phone
+90 0312 906 1506
Address
T.C. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Esenboğa Külliyesi A Blok 353 Dumlupınar 06760 Çubuk-ANKARA